Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
14.05.2018
Pilot Eğitimlerin İkincisi Bolu'da Gerçekleştirildi

Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı genel koordinatörlüğünde yürütülen “Avrupa Yeterlilik Çerçevesi Kapsamında Avrupa Birliğindeki En İyi Yenilikçi Uygulamaların Entegrasyonu(ECOACT) Projesi’nin”  pilot bölgesine ait ikinci eğitimi 30 Nisan 2018 tarihinde Bolu’da gerçekleştirilmiştir.
 
Kısaca Ekoturizm Eylem Planı Projesi olarak bahsedilen projenin ikinci ayağı Bolu Organize sanayi bölgesi toplantı salonunda yapılmıştır. Eğitime Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Orman Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Eğitim Dairesi Başkanlığı ve ODOÜH Dairesi Başkanlığı temsilcileri, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü şube müdürleri, kamu kurumları ve turizm sektöründen temsilciler, STK Temsilcileri ile bazı işletme sahipleri katılmıştır. 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, “Bolu’nun doğa zenginliğinin çok önemli seviyelerde olduğunu, bunun kontrollü ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesinin hem yöre halkına hem işletmeciler hem de ülke açısından önemli olduğunu vurgulayarak bu proje ile buna katkı sağlanacağına inancının sonsuz olduğunu ifade etmiştir. Daha sonra Proje Genel Koordinatör Yardımcısı Dış Kaynaklı Projeler Şube Müdürü Ramazan Balı tarafından proje ve yapılacak program hakkında sunum eşliğinde genel bilgiler verdi, proje kapsamında yapılan SWOT analizi sonuçlarını katılımcılarla paylaşmıştır.
 
Orman Genel Müdürlüğü ODÜH Daire Başkanlığı Ekoturizm Şube Müdürü Alper Akgün de Ekoturizm Kriterleri El Kitabından A ve B grubu kriter ve göstergeleri hakkında bilgi vermiş, Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı Mühendisi Hülya Kılıç Hernandez ise C ve D grubu kriter ve göstergeler hakkında bilgiler vermiştir.
 
Eğitimin ikinci bölümünde ise kriter ve göstergelerin ülkemiz şartlarına uyumu değerlendirilerek sektör ve STK temsilcilerinin ve katılım sağlayan orman işletme şeflerinin görüşler alınmıştır.

Yazdır