Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
05.07.2018
Giresun'da Pilot Eğitim Gerçekleştirildi

Ülkemizin doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerini koruma-kullanma dengesi içerisinde kullanmayı ve turizm alternatiflerini geliştirerek ülkemizin turizmden alacağı payı artırmayı hedefleyen ECOACT Projesi faaliyet planına göre, paydaş kurumlar ve ekoturizmle ilgili faaliyetler yürüten girişimcilere yönelik 5 Temmuz 2018 tarihinde Giresun ilinde Ekoturizm Kriterleri Bilgilendirme Eğitimi yapılmıştır. 
 
Eğitime; Giresun Vali Yardımcısı Recep Uzal, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü, OGM Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Giresun Valiliği Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği, Giresun Valiliği Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Bürosu, DOKAP, DOKA, Giresun İl Özel İdaresi, İl ve İlçe Belediye temsilcileri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, TKDK, GTSO Temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarlıkları, Ekoturizm Temsilcileri, Dernekler, Sanatkarlar, Mesire Yeri, Şehir Ormanı ve Tabiat Parkı İşletmecileri, Turizm Acentaları, Otel-Restoran İşletme sahipleri ve Esnaflar katılmıştır.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi akabinde açılış konuşmasını yapan Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, proje hakkında bilgiler verdikten sonra; “İlimizin Ülkemizde 4 pilot ilden birisi olarak seçilmesi dolayısı ile Giresun adına Orman Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ülkemizde doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm coğrafyada Ekoturizm altyapısının çok kuvvetli olduğunu görebiliriz. Özellikle tarihi kültürel ve doğal altyapıyı koruyarak turizme kazandırmak, Ekoturizm hizmetine sunmak için tüm paydaşlarla, burada bulunan kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları ile birlikte bunu gerçekleştirebiliriz.” Demiştir.  
Orman Genel Müdürlüğü Dış ilişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı İsa Sertkaya’da konuşmasında; “Orman genel Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde yürütülen Avrupa Birliği projelerine büyük önem veriyoruz. Ev sahipliğinden dolayı Giresun Orman Bölge Müdürü ve ekibine, siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Uluslararası ortaklarımız Almanya, Çekya, Slovenya ve İspanya’dır. Projenin amaçlarından biri de; ülkemizin doğal, kültürel ve coğrafi değerleri kullanabilme dengesi içerisinde ACT ve Ekoturizm olarak Ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaktır. Ülkemizde var olan diğer turizm türlerinin yanında doğal kaynaklarımızı da Ekoturizm olarak bu tür projelerle Ülkemizin, insanımızın, orman köylülerimizin ve kırsal alanların kalkındırılmasına katkı sağlamasıdır. Bu vesile ile katılımını önemsiyor ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” demiştir. 
Eğitimin amacı, hedefi ve tanıtımı”, “Kriter ve Göstergelerin tanıtılması (A ve B grubu)”, “Kriter ve Göstergelerin tanıtılması (C ve D grubu) ile “Kriter ve göstergelerin Türkiye şartlarına uyumunun değerlendirilmesi” sunumları yapılmıştır. Sunumların ardından katılımcıların soru, görüş ve önerilerin alınmasıyla eğitim tamamlanmıştır.

Yazdır